Arbitraż po nowemu
W rozumieniu prawa polskiego arbitraż to szczególny sposób rozstrzygania niektórych sporów cywilnych. Jego podstawową zaletą jest to, że arbitrzy - choć nie są sędziami sądu państwowego - mogą zakończyć sprawę orzeczeniem o wadze równej wyrokowi takiego sądu. To samo dotyczy ugody zawartej przed sądem polubownym. Ma ona taką samą moc jak ugoda zawarta przed sądem państwowym. Sąd państwowy musi tylko stwierdzić wykonalność wyroku wydanego przez sąd polubowny albo ugody przed nim zawartej.
Jakie sprawyDziś jest jeszcze tak, że arbitrażowi można poddać spory o prawa majątkowe, z wyjątkiem sporów o alimenty lub wynikających ze stosunku pracy. Po wejściu nowelizacji w życie (termin zależy od podpisu ustawy przez prezydenta) będą to spory o prawa zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe - z wyjątkiem spraw o alimenty. Pojawi się jednak inny warunek. Spór będzie można poddać arbitrażowi, o ile będzie się on nadawał do ugody sądowej (o której dalej).
Nie oznacza to bynajmniej, że do arbitrażu nie nadają się sprawy, w których ugody sądowej zawrzeć nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta