Zanim podpiszesz umowę faktoringową
Faktoring nie jest uregulowany w przepisach. Ma charakter umowy nienazwanej, którą zawierają dostawca towarów lub usług (faktorant) oraz nabywca wierzytelności (faktor).
Umowa faktoringowa to forma finansowania przedsiębiorstw, polegająca na wykupie wierzytelności przez faktora. Bank lub firma faktoringowa nabywa krótkoterminowe wierzytelności od faktoranta (czyli dostawcy towarów lub usług). Uczestnikiem transakcji jest również dłużnik faktoringowy (czyli odbiorca tych towarów bądź usług). Skutkiem prawnym zawartej umowy jest zmiana wierzyciela.
Wyróżnia się kilka rodzajów faktoringu. Najważniejsze z nich to: > faktoring z regresem (niepełny) - polega na tym, że faktor nabywa wierzytelności, ale nie przejmuje ryzyka związanego z niewypłacalnością odbiorcy. W konsekwencji, jeśli dłużnik nie zapłaci za faktury, a windykacja okaże się nieskuteczna, musi to zrobić faktorant; > faktoring bez regresu (pełny) - wraz z cesją wierzytelności na faktora przechodzi ryzyko niewypłacalności dłużnika (odbiorcy). Jeśli więc dłużnik nie będzie w stanie spłacić zadłużenia, to faktor nie będzie miał prawa regresu wobec faktoranta.
PRZYKŁADFirma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta