Paszporty dla pomarcowych emigrantów
Po Marcu '68 wskutek nagonki reżimu wyjechało z Polski ok. 12 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Przy wyjeździe nie dostawały paszportu, lecz tzw. dokument podróży, który stwierdzał utratę przez nich obywatelstwa polskiego. W ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż tajna uchwała Rady Państwa z 1958 r. nie mogła być podstawą utraty obywatelstwa. Potrzebne było do tego indywidualne zezwolenie na jego zmianę wydane dla konkretnej osoby. Takich jednak Rada Państwa nie udzielała. Tym samym ci, którzy wyemigrowali po Marcu, nie utracili polskiego obywatelstwa.
Jedną z takich osób jest pan Andrzej N. (nazwisko znane redakcji). W 1968 r. wyjechał z Polski do Izraela po tym, jak - mimo że po zdaniu egzaminu znalazł się na liście przyjętych na studia na Politechnice Warszawskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta