Podświetlają, identyfikują, ostrzegają
Najprostsze modele testerów wyposażone są tylko w świetlówkę emitującą światło ultrafioletowe. Kosztują około 60 zł. Oglądając prawdziwy banknot w ultrafiolecie, zobaczymy, że tylko niektóre elementy świecą. Są to: kwadrat z wartością nominalną w górnym lewym rogu na awersie, numeracja po prawej stronie portretu władcy oraz elementy metalizowane. Pozostała powierzchnia banknotu nie odbija światła UV, ponieważ papier, z którego wykonane są banknoty, pochłania je. Jednak specjaliści twierdzą, że aby rozpoznać autentyczność banknotu, nie wystarczy sprawdzić zabezpieczenia wrażliwe na promienie UV, ponieważ bardzo często są one podrabiane przez fałszerzy; należy zbadać też wiele innych.
Precyzyjne oględzinyZadanie może nam ułatwić tester wyposażony nie tylko w świetlówki UV, ale także w szkło powiększające oraz żarówkę emitującą światło białe. Tego typu testery kosztują od 120 zł. Dzięki nim łatwiej będziemy mogli zbadać takie zabezpieczenia, jak: znak wodny, nitkę zabezpieczającą, znak optyczny (recto-verso), mikrodruki czy linie antykseryczne.
- Aby rozpoznać falsyfikat, nie wystarczy sprawdzić, czy dane zabezpieczenie występuje w banknocie. Osoba, która pracuje z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta