Przedsiębiorca mimo woli
Coraz więcej osób podejmuje działalność gospodarczą nie po to, aby prowadzić firmę w pełnym tego słowa znaczeniu, ale po to, by świadczyć usługi na rzecz swego dotychczasowego lub potencjalnego pracodawcy. W takiej sytuacji dochodzi do tzw. samozatrudnienia.
Dla fiskusa i ZUS osoba taka jest przedsiębiorcą. Dla swego kontrahenta - osobą wykonującą pracę, za którą nie opłaca składek i podatków i która co miesiąc przedstawia fakturę lub rachunek za swoje usługi.
Przez samozatrudnienie rozumie się przede wszystkim prowadzenie przez osobę fizyczną działalności na własny rachunek, ale także wykonywanie wolnego zawodu lub świadczenie usług na rzecz innych podmiotów bez zatrudniania pracowników lub korzystania z cudzej pracy na podstawie umów cywilnoprawnych.
Obowiązki samozatrudnionego określa się w umowie opartej na przepisach kodeksu cywilnego - zlecenia lub innej nienazwanej umowy o świadczenie usług. Powinna ona zawierać opis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta