Gospodarkę komunalną prywatyzować można i trzeba
W artykule "Komunalne też można prywatyzować" ("Rz" z 13 października) mecenas Wiesław Oleś postawił pytania, czy proces prywatyzacji powinien również dotyczyć firm komunalnych oraz czy samorządy w świetle obowiązującego prawa mogą sprzedawać spółki realizujące ich podstawowe zadania własne.
Odpowiadając pozytywnie na postawione pytania, stwierdza, że "taka prywatyzacja mogłaby obejmować przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją ciepła, dostarczaniem wody i odbieraniem ścieków oraz spółki prowadzące gospodarkę śmieciami, działające w miastach zamieszkanych przez co najmniej 100 tys. mieszkańców".
Zgadzając się z główną tezą autora, że można prywatyzować firmy komunalne w ramach obowiązującego prawa, dodać należy, że o prywatyzacji komunalnej nie można mówić w trybie warunkowym, ponieważ taka de facto odbywa się od kilkunastu lat.
Proces trwaProcesy te zapoczątkowane zostały u zarania przełomu politycznego w 1990 r.: ustawą z 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta