NATO z perspektywy Europy Środkowej
Nowe warunki bezpieczeństwa europejskiego
NATO z perspektywy Europy Środkowej
Andrzej Towpik
Teza o powstaniu "nowych warunków bezpieczeństwa europejskiego" po upadku komunizmu nie budzi wątpliwości. Problemem jest raczej, jak postrzegamy tę zmianę i jakie wyciągamy z niej wnioski.
Zmiany w Europie
1. Zniknęły dotychczasowe wielkie podziały polityczne i ideologiczne w Europie. Wszystkie państwa obszaru europejskiego deklarują przywiązanie do tych samych wartości, wśród których głównymi są: demokracja, rządy prawa, poszanowanie praw człowieka, gospodarka rynkowa. Nawet w sferze religijnej jak nigdy dotąd silne są tendencje ekumeniczne. Pozostaje natomiast znaczne zróżnicowanie państw europejskich pod względem stopnia rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego oraz zasobności społeczeństw. Podział gospodarczy zastępuje w pewnym sensie podział polityczny.
2. Zmienił się skład i charakter aktorów sceny europejskiej. Nastąpiło zjednoczenie Niemiec. Rosja, zachowując pozycję wielkiego mocarstwa, przestała pełnić rolę jednego z dwóch dominujących czynników światowych. Pojawiła się grupa nowych państw powstałych w wyniku rozpadu federacyjnych organizmów Czechosłowacji, Jugosławii i Związku Radzieckiego. Nowe kraje osiągnęły zróżnicowane wyniki w budowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta