Konstytucja na półmetku
Zagrożenia i perspektywy
Konstytucja na półmetku
Jerzy Pilczyński
Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego pracująca nad projektem nowej ustawy zasadniczej przekroczyła już półmetek. Zdołano uzgodnić i przyjąć w głosowaniu większość z 215 artykułów zaproponowanych do rozważenia przez podkomisję redakcyjną. Prace komisji, które w początkowej fazie można było oceniać raczej krytycznie, nabrały pewnego rytmu i sprawności, choć z pewnością nie przebiegają jeszcze według jakiegoś idealnego wzorca. Mimo to z dzisiejszej perspektywy szanse na sukces, czyli na szybkie uchwalenie konstytucji, wydają się mniejsze niż na początku kadencji.
Biskupi na 277. Konferencji Episkopatu Polski ostro skrytykowali dotychczasowe rezultaty, dając wiernym wyraźny sygnał, żeby -- gdy dojdzie do referendum -- głosowali przeciw propozycjom Komisji zaakceptowanym przez Zgromadzenie Narodowe.
Jasna i zdecydowana w tej sprawie jest postawa NSZZ "Solidarność". Związek od początku zapowiada, że będzie przeciw projektowi, który tworzy Komisja Konstytucyjna, i domaga się, aby zgłoszony przez niego projekt obywatelski został poddany pod referendum na równi z projektem Zgromadzenia. Nie przejmuje się, że podważa w ten sposób ideę przedstawicielstwa, a także obowiązujące obecnie reguły funkcjonowania demokracji w naszym kraju,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta