Dostawa z VAT czy bez VAT
Od początku obowiązywania nowej ustawy o VAT są wątpliwości, czy taka transakcja jest opodatkowana VAT, czy nie.
Niektórzy twierdzą, że dostawa w składzie celnym nie podlega VAT. Wynika to z funkcji składu celnego, który pozwala na odłożenie w czasie zapłaty przywozowych należności celnych oraz VAT z tytułu importu. Inni uważają, że powoduje ona powstanie obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych, ze względu na brak szczegółowych przepisów. Powinna więc być opodatkowana jak każda inna dostawa krajowa. Twierdzą także, że taka dostawa powinna być rozpatrywana jako oddzielna transakcja, niemająca związku z późniejszym importem.
Urzędy nie są zgodneTe różnice poglądów mają też odzwierciedlenie w stanowiskach organów podatkowych. Przykładowo w opinii Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście, skoro żaden przepis prawa krajowego czy wspólnotowego nie wyłącza składów celnych z terytorium kraju, to zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT dostawa w składzie celnym znajdującym się w Polsce podlega opodatkowaniu według odpowiedniej stawki dla danego towaru (informacja z 26 października 2004 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta