Od opustu nie ma podatku
Ustawa o VAT jedynie szczątkowo reguluje tę kwestię (patrz ramka), szczupłe jest też orzecznictwo sądów administracyjnych. W takiej sytuacji warto sięgnąć do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Bon sprzedawany poniżej wartości nominalnejW orzeczeniu z 24 października 1996 r. (C-288/94) ETS rozpatrywał sprawę spółki Argos, która zajmowała się sprzedażą detaliczną towarów na terenie Wielkiej Brytanii. Zbywała bony na swoje towary innym podmiotom, te z kolei przekazywały je własnym pracownikom bądź też odsprzedawały dalej. W zamian za bony spółka otrzymywała zapłatę w wysokości różnicy pomiędzy ich wartością nominalną a rabatem, którego wielkość zależała od wysokości zamówień dokonywanych przez danego nabywcę w ciągu roku. Ostateczni nabywcy (klienci) nie byli informowani o faktycznej cenie bonów. Mogli nimi płacić za nabywane towary według ich wartości nominalnej. Gdy wartość bonu przewyższała wartość nabywanego towaru, nie istniała możliwość zwrotu owej nadwyżki w gotówce. Spółka uważała, że podstawą opodatkowania VAT są kwoty otrzymywane od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta