Pułapki w umowach
Obecnie większość kredytów na zakup mieszkania nominowana jest we frankach szwajcarskich. Polacy polubili tę walutę, ponieważ jej kurs jest stabilny, a odsetki od kredytów we frankach o połowę niższe niż w przypadku pożyczek złotowych. Średnio oprocentowanie kredytu walutowego wynosi obecnie ok. 2,9 proc. w skali roku, podczas gdy złotowego ponad 5,6 proc. Zadłużając się w walutach obcych, nie wolno jednak zapominać o ryzyku kursowym oraz o zmianach wysokości stóp procentowych w kraju waluty, w której pożyczamy.
Zdaniem Mariusza Wójcika, doradcy Xeliona, często niemiłym zaskoczeniem mogą okazać się stosowane przez banki kursy walut czy koszty przewalutowania pożyczki. - Kredyt walutowy wypłacany jest po kursie skupu waluty obowiązującym w danym banku, a spłacany przez klienta po kursie sprzedaży waluty - mówi Mariusz Wójcik. - Jest to niekorzystne dla kredytobiorcy, gdyż oznacza dodatkowy koszt. W bankach tzw. spread, czyli różnica między kursem kupna a sprzedaży waluty, wynosi nawet 5 proc.
Optymalne byłoby stosowanie kursu średniego, ale na ogół banki stosują rozwiązanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta