Prawo śniegu na bakier z konstytucją i ustawami
Chodzi o projekt ustawy o korzystaniu z nieruchomości do celów związanych z narciarstwem (autorstwa LPR, opublikowany na jej stronie internetowej).
Jego autorzy nie mają wątpliwości, iż jest to działalność wyłącznie prywatna. A jeśli jest wykonywana na cudzych nieruchomościach, to między osobą ją prowadzącą a właścicielem gruntu powstają stosunki cywilnoprawne regulowane przez prawo cywilne.
Obowiązujące standardyPodstawowy w tej kwestii art. 140 kodeksu cywilnego stanowi, iż w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa. Oznacza to, iż zasadą polskiego prawa jest nieingerowanie osób trzecich w prawo własności, a jeśli taka ingerencja miałaby zaistnieć, to wyjątkowo.
Właściciela wspiera art. 31 ust. 2 konstytucji: "Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych osób. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje". Ten przepis jednoznacznie ogranicza zasadę swobody działalności gospodarczej, nakazując poszanowanie prawa własności innego podmiotu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta