Kiedy nie zapłacisz VAT od umów zleceń
W zakresie opodatkowania zleceń wielu liczyło na nowelizację ustawy o VAT, która weszła w życie 1 czerwca 2005 r. Niestety nowelizacja niewiele pomogła. Za to wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które się tuż po tym ukazały, dodatkowo sprawę skomplikowały. Na szczęście organy podatkowe zaczęły sięgać do unijnej dyrektywy.
Co mówi przepisPrzypomnijmy, że ustawa o VAT nie dotyczy m.in. umów, jeżeli są one źródłem przychodów wymienionych w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (a więc m.in. z tytułu umów zlecenia), a zlecającego i zleceniobiorcę wiąże stosunek prawny co do:
- > warunków wykonywania tych czynności,
- > wynagrodzenia i
- > odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Przed 1 czerwca ub.r. przepis ten (art. 15 ust. 3 pkt 3) był niemal identyczny. Nie było jedynie sprecyzowane, o jaką odpowiedzialność, tzn. względem kogo, chodzi. Ale już wtedy zwracano uwagę, że musi to być odpowiedzialność wobec osób trzecich, bo w przeciwnym razie każde zlecenie bez wyjątku podlegałoby VAT (zleceniobiorca zawsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta