Materii pomieszanie
Czy w Polsce są warunki do kształtowania się systemu dwupartyjnego, do powstania dwóch różniących się wyraźnie formacji politycznych? Wiele osób uważa, że taki system najbardziej sprzyjałby stabilności i sprawności rządzenia, a obywatelom ułatwiał świadomy wybór. A przecież w Polsce coraz większa część potencjalnych wyborców nie chce w wyborach uczestniczyć. Zaś wśród tych, którzy biorą w nich udział, wielu dokonuje wyboru dość przypadkowo.
Narastająca niewyraźność, a czasem nielogiczność podziałów sceny politycznej, trudność określenia różnic między programami i ideami poszczególnych ugrupowań, ciążą jak fatum nad polskimi wyborami. A jednocześnie wizja powstania tylko dwóch liczących się propozycji programowych jest mało realna, choć takie próby mają miejsce.
Dość długo dla wielu wyborców najbardziej istotny był podział na postkomunistów i obóz o rodowodzie solidarnościowym, czyli postantykomunistów. Podział ten staje się jednak coraz bardziej zamazany i anachroniczny. Trzydziestolatkowie z 2005 roku byli w 1989 roku nastolatkami, a w 1980 małymi dziećmi. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta