Oprocentowanie spadnie, ale klienci mogą stracić
Zgodnie z ustawą, oprocentowanie pożyczek i kredytów nie może przekraczać czterokrotności ustalanego przez Radę Polityki Pieniężnej oprocentowania kredytu lombardowego. Dziś wynosi ono 6 proc., a więc według nowego prawa odsetki nie będą mogły być wyższe niż 24 proc. Ustawa określa też limit kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Od 20 lutego nie będą mogły być wyższe niż 5 proc. wartości pożyczki.
Nowe prawo dotyczy nie tylko banków, ale wszystkich instytucji, które pożyczają pieniądze, także lombardów i firm zajmujących się pośrednictwem kredytowym. Od lata zeszłego roku, kiedy ustawa została uchwalona, wszyscy przygotowują się, by sprostać jej zapisom. - Cały czas pracujemy nad zmianą naszej oferty. Na pewno będziemy gotowi przed wejściem ustawy w życie - mówi Andrzej Budasz, dyrektor Departamentu Klienta Indywidualnego w Banku BPH.
Niektóre banki, jak np. Bank Zachodni WBK, czy Citibank Handlowy, jeszcze w ubiegłym roku obniżyły wysokość oprocentowania swoich kart kredytowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta