Stawkę amortyzacyjną można obniżyć, a potem podnieść
Art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) mówi, że "podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego". Oznacza to, że można zastosować stawki niższe niż wskazane w wykazie stanowiącym załącznik do ustawy.
Może to być korzystny instrument optymalizacji podatkowej, zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy przewidują poniesienie znacznych strat podatkowych w bieżącym roku i w następnych latach podatkowych. Pozwala bowiem zmniejszyć odpisy amortyzacyjne w danym roku, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu amortyzacji podatkowej środka trwałego.
Obniżka bez limituUstawa nie określa limitu, do którego mogą być obniżone stawki amortyzacyjne. Teoretycznie więc można by je obniżyć do poziomu poniżej jednego procentu czy nawet (jak uważają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta