Powolna restrukturyzacja zagraża przyszłości firm
Od 2002 do 2004 r. z państwowej kasy, czyli z podatków nas wszystkich, wydano ok. 33 mld zł na pomoc w restrukturyzacji firm z trzech dużych branż. Górnictwo otrzymało 21,5 mld złotych, a ponad 10 mld dostała kolej. Około 1,2 mld zł zostały wsparte dwie największe stocznie morskie - w Gdyni i Szczecinie. Mimo znacznej pomocy sytuacja finansowa tych firm pozostaje zła.
Węgiel traci blaskW tym roku zyski polskich spółek węglowych spadną dwu-, a nawet trzykrotnie. - Polityka państwa wobec węgla jest błędna. Oparta jest na zasadzie, że wspólnie klepiemy biedę. Jeżeli kopalnie są nierentowne i wiadomo, że nic już z nich nie będzie, trzeba się zastanowić nad jak najszybszym ich zlikwidowaniem i zacząć rozwijać rentowne - mówi Wiesław Blaschke z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Kompania Węglowa, największa w Polsce (54 proc. rynku) i w Europie spółka węglowa, prawdopodobnie jeszcze w tym roku stanie w obliczu upadłości. Kompania utrzymuje nierentowne kopalnie, a robi to głównie z obawy przed reakcją silnych w górnictwie związków zawodowych. Z planów spółki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta