Jak zawrzeć umowę użyczenia
Potocznie umowę użyczenia określa się często jako "pożyczkę" ("pożycza się", "wypożycza się" komuś rzecz). Jest to jednak określenie nieścisłe i mylące.
Zgodnie z art. 710 kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Trzeba pamiętać, że czynności prawne nieodpłatne są traktowane w prawie polskim w szczególny sposób.
Skutki nieodpłatnościPrzyjrzyjmy się więc skutkom, jakie prawo wiąże z zawarciem umów nieodpłatnych.
- >W sytuacji gdy strony zawrą umowę nieodpłatną (czyli np. umowę użyczenia), której wykonanie całkowicie lub częściowo uniemożliwi zadośćuczynienie roszczeniu osoby trzeciej, to osoba ta będzie mogła żądać uznania tej umowy za bezskuteczną w stosunku do niej (uprawnienie to wygasa po upływie roku od dnia zawarcia umowy).
- > Art. 84 kodeksu cywilnego przewiduje możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli w sytuacji, gdy zostało ono złożone pod wpływem błędu co do treści czynności prawnej. Zasadniczo uprawnienie to jest obwarowane zastrzeżeniem, że składający oświadczenie woli ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta