Rzym jest ośrodkiem więzi
Już jako młody teolog, Joseph Ratzinger był rzecznikiem pojednania między Polakami a Niemcami. Należał do nielicznych Niemców, którzy z entuzjazmem powitali orędzie polskich biskupów do niemieckich w 1965 roku, zawierające słowa "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Do dzisiaj wierzy, że z Polski wyjdzie duchowy impuls dla zlaicyzowanej Europy.
W 1980 roku kard. Ratzinger przywiózł krzyż bawarski dla kościoła w Oświęcimiu. Wówczas, 13 września, na terenie byłego obozu Auschwitz, nieopodal bunkra, w którym zmarł o. Maksymilian Kolbe, biskupi polscy i niemieccy podpisali prośbę do papieża Pawła VI o kanonizację męczennika. Inicjatywa wyszła od biskupów niemieckich. Przemawiając tego samego dnia przed ołtarzem Wita Stwosza w bazylice mariackiej w Krakowie, kard. Ratzinger powiedział, że zaproszenie do tej świątyni jest dla niego "szczególnym symbolem pojednawczej i uzdrawiającej potęgi wiary, która daje siłę do przebaczania i tworzy braterstwo tam, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta