Lepiej umorzyć odsetki, niż dać nieoprocentowaną pożyczkę
Efekt ekonomiczny obu zdarzeń jest taki sam (nie płacimy odsetek). Co do zasady taki sam powinien być też skutek podatkowy. Ale z praktyki organów skarbowych wynika, że jest inaczej, co daje podatnikom pewne możliwości kształtowania swoich obciążeń.
Umorzenie obojętne podatkowoZaczęło się od pisma Ministerstwa Finansów z 17 lipca 1997 r. (PO2/IB-0769-4800/97). Powołano się w nim na art. 14 ust. 2 pkt 6 updof, zgodnie z którym przychodem z działalności jest również wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych kredytów (pożyczek). Zdaniem resortu przepis ten nie ma zastosowania do odsetek. Dlatego ich umorzenie nie powoduje powstania przychodu u dłużnika.
Natomiast w interpretacji z 13 stycznia 1999 r. (PB3/5912-722604/HS/98) Ministerstwo Finansów stwierdziło: "podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie odsetek niezapłaconych o ich umorzeniu, odroczeniu terminów płatności odsetek (prolongowaniu), obniżeniu oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne, chyba że zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta