Uwłaszczenie w wielkim mieście
W czasach PRL tysiące osób prawnych i fizycznych było zmuszonych do ustanawiania niepełnej formy własności - czyli wieczystej dzierżawy. Do dziś pokutuje to na rynku nieruchomości. Szczególnie zagraniczni inwestorzy nie rozumieją, że kupują coś np. na 99 lat.
Ustawodawca od lat podejmuje wysiłek zmierzający do uzdrowienia sytuacji. I tak w 1997 roku przyjęto ustawę o gospodarce nieruchomościami, która dawała możliwość sprzedaży nieruchomości bez przetargu dotychczasowym użytkownikom wieczystym. Od 1998 roku obowiązywała już ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności. Dziś zaś zmiana tytułu własności odbywa się na mocy przepisów ustawy z lipca 2005 roku. Jej zapisy dotyczą nieruchomości, na których stoją domy lub garaże oraz tych przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę. Ustawa obejmuje też nieruchomości rolne. O przekształcenie prawa użytkowania wieczystego mogą również wnioskować spółdzielnie mieszkaniowe.
Wysokość opłaty z tytułu przekształcenia obliczana jest przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta