Za co prezes stanie przed sądem
Tydzień temu pisaliśmy o odpowiedzialności majątkowej członków zarządu oraz kadry zarządzającej. Dziś o przestępstwach tych osób zagrożonych odpowiedzialnością karną, o odpowiedzialności za przewinienia dyscyplinarne oraz o tym, kiedy sąd może ograniczyć udział danej osoby we władzach spółek.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNAPrzestępstwem jest przede wszystkim działanie na szkodę spółki. Mogą je popełnić zarówno osoby biorące udział w tworzeniu spółki handlowej, jak i te, które są członkami jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorami (art. 585 k.s.h.). Przestępstwo to jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5 i grzywną (sposób ustalania wysokości grzywny określa art. 33 kodeksu karnego - k.k.).
Przestępstwo popełnia nie tylko ten, kto działa bezprawnie i w sposób zawiniony, ale także ten, kto nakłania do działania na szkodę spółki albo udziela pomocy osobie działającej na szkodę spółki. Karalne jest więc także podżeganie i pomocnictwo.
Przestępstwo działania na szkodę spółki może być popełnione jedynie z winy umyślnej.
Warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta