Gdy pracownik zapada na chorobę zawodową
Nie ma przy tym znaczenia, że objawy choroby występowały często lub przewlekle. Aby uznać konkretne schorzenie za chorobę zawodową, musi ono spełniać warunki określone w przepisach:
- > Schorzenie musi się znajdować w wykazie chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu chorób zawodowych (jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2005 r., I UK 218/04, nie można poszerzać katalogu chorób zawartych w wykazie, wywodząc to z innych przepisów).
- > Nawet jeśli schorzenie jest wymienione w wykazie chorób zawodowych, trzeba jeszcze bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem ustalić, że chorobę spowodowało działanie czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo sposób wykonywania pracy.
Jeśli zostaną spełnione obie te przesłanki, to podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej należy zgłosić odpowiednim osobom i organom (patrz tabela z obowiązkami pracodawcy ).
Od podejrzenia do orzeczenia KROK 1. Pracodawca lub lekarz zgłasza choregoPracodawca zatrudniający chorego pracownika musi niezwłocznie zgłosić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta