Bez pieczątki cechu pracodawca nie dostanie refundacji
- Jako rzemieślnik w sierpniu zawarłem 10 umów o pracę w celu przygotowania zawodowego. Razem z wnioskiem złożyłem je w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Niestety, cała dokumentacja została odrzucona, bo na umowach o pracę nie było pieczątek Cechu Rzemiosł Różnych. Zrzeszenie to nie chce mi ich podpisać, bo nie jestem jego członkiem i nie opłacam składek. Czy rzeczywiście na umowach muszą być te pieczątki i czy ich brak powoduje, że umowy o przygotowanie zawodowe są nieważne? Czy umowy o pracę z młodocianymi mogą zawierać tylko rzemieślnicy należący do cechów? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zasady funkcjonowania samorządu gospodarczego reguluje ustawa z 22 marca 1989 r. o rzemiośle ( DzU z 2002 r. nr 112, poz. 979 ze zm.).
Co do zasady przedsiębiorcy wykonujący działalność rzemieślniczą nie muszą należeć do cechów lub izb rzemieślniczych. Jest jednak wyjątek. Dotyczy on rzemieślników, którzy zatrudniają pracowników w celu przygotowania zawodowego.
Chodzi zatem o takich pracodawców, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta