Kryzys przywództwa
Sprawa lustracji w Kościele znów weszła na mieliznę. Zakaz wypowiedzi dla księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, ostry w tonie komunikat kurii krakowskiej i bulwersująca wypowiedź prymasa Polski, który nazwał krakowskiego kapłana nadubekiem, spolaryzowały opinie. Złego wrażenia nie osłabiło powołanie komisji historycznej przy episkopacie Polski. Nadal nie wiadomo, jak w praktyce wyglądać ma wewnątrzkościelna lustracja.
Dlaczego od blisko dwóch lat Kościół nie umie rozwiązać sporu o przeszłość? Czemu tak trudno pogodzić dążenie do prawdy z troską o dobre imię kapłanów i poszanowaniem zasady hierarchiczności? A może kryzys krakowski pokazuje nam znacznie poważniejsze dylematy, przed jakimi stoi polski Kościół?
GDY ZABRAKŁO WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁYNiedawno, dyskutując w radiu, zadałem pytanie: jak sprawę ks. Zaleskiego rozwiązaliby wielcy poprzednicy i duchowi nauczyciele kardynałów Stanisława Dziwisza i Józefa Glempa? Natychmiast zostałem obsztorcowany za historyczne gdybanie. Dlaczego? Przecież próba odpowiedzi na takie pytanie może pokazać nam,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta