Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można dokonać kompensaty

06 listopada 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | KP

ROZLICZENIE WYNIKÓW INWENTARYZACJI Kiedy można dokonać kompensaty W praktyce prawie każdy spis z natury wykazuje pewne różnice inwentaryzacyjne dotyczące towarów, materiałów i innych rzeczowych składników obrotowych

Pojawią się one oczywiście tylko w jednostkach prowadzących ewidencję ilościową lub ilościowo-wartościową. Jeśli firma stosuje wyłącznie ewidencję wartościową, na co przepisy pozwalają w punktach obrotu detalicznego, można ustalić jedynie kwotę różnic.

Po zakończeniu prac przez wszystkie zespoły spisowe komisja inwentaryzacyjna sporządza zestawienie zbiorcze wyników. Na tej podstawie można określić wysokość stwierdzonych niedoborów i nadwyżek. Powinna być tam wyodrębniona jeszcze jedna kategoria - składniki majątku, które utraciły pierwotną wartość użytkową. Kolejnym etapem jest odpowiednia klasyfikacja różnic.

Niedobory niezawinione

Najpierw niedobory dzielone są na niezawinione i zawinione. Te pierwsze to przede wszystkim ubytki naturalne. Mogą być one związane zarówno z procesami fizycznymi i chemicznymi (np. parowanie lub wysychanie), jak i z samymi czynnościami przyjmowania i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3985

Spis treści
Zamów abonament