Kiedy księgujemy fakturę do kosztów
Blisko daty bilansowej (zwłaszcza po dniu bilansowym) do każdej spółki spływa bardzo dużo dokumentów księgowych. Kwoty z nich wynikające należy powiązać z odpowiednim okresem sprawozdawczym, czasem nawet podzielić kwoty wynikające z faktur na dwa lata obrotowe (np. faktury za abonament telefoniczny płacone za jakiś okres z góry, zwykle nierówny jednemu miesiącowi, faktury za energię elektryczną zawierające opłaty stałe naliczane z góry).
Często się zdarza, że faktury zakupu towarów czy usług (dokumenty zewnętrzne obce) są przyporządkowane do niewłaściwego okresu sprawozdawczego. Ujmowane są kasowo (podatkowo) w okresie, w którym zostały wystawione, a nie w okresie, którego dotyczą dane zdarzenia, lub też nawet ujmowane są w momencie ich wpływu do spółki. W konsekwencji wynik finansowy oraz podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych mogą być niepoprawnie ustalone (zawyżone).
W księgach inaczej...Zdarzenia gospodarcze, zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o rachunkowości, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta