Czy używany lokal spółdzielczy można sprzedać bez VAT
Ma to znaczenie, gdy chcemy skorzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla dostawy towarów używanych. Choć stanowisko organów podatkowych jest dla podatników korzystne, to stosowanie się do niego - jeśli ktoś nie posiada interpretacji wydanej w swojej indywidualnej sprawie - może być ryzykowne.
Ustanowienie prawa dostawą towaruPierwsza "dostawa" spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego następuje co do zasady w momencie ustanowienia tego prawa. Dostawcą jest spółdzielnia, a odbiorcą spółdzielca. Lokal użytkowy zostaje wówczas pierwszy raz oddany do użytku.
Ustanowienie prawa podlega VAT według stawki 22 proc. Na mocy art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się także m.in. ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Ustawodawca postąpił zgodnie z przepisami VI dyrektywy w zakresie niektórych praw związanych z nieruchomościami i zrównał dostawę ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu z dostawą towarów.
Wkład z VATCzłonek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta