Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z kim robić interesy po bankructwie

02 stycznia 2007 | Dobra firma | PW

JAKIE SĄ SKUTKI UPADŁOŚCI Z kim robić interesy po bankructwie Przedsiębiorca nie musi bać się interesów z upadłymi firmami. Powinien jednak wiedzieć, z kim konkretnie może je robić: syndykiem, zarządcą czy nadzorcą

Upadłość to jeszcze nie koniec świata. To prawda, że często jest początkiem zwijania działalności i w gruncie rzeczy ma doprowadzić przede wszystkim do zaspokojenia interesów wierzycieli. Jest jednak procesem rozłożonym w czasie i przedsiębiorca nie znika z rynku z dnia na dzień. Trzeba tylko wiedzieć, z kim konkretnie robić interesy w okresie między ogłoszeniem upadłości a rozwiązaniem firmy?

Zamiast zarządu

Kto może reprezentować przedsiębiorcę po ogłoszeniu upadłości? To zależy od rodzaju upadłości, ale na ogół nie będzie to ani sam przedsiębiorca (gdy działalność prowadzi osoba fizyczna), ani zarząd (gdy działalność prowadzi np. spółka z o.o.).

W chwili gdy firma staje się bankrutem, w miejsce tych, którzy mogli dokonywać czynności w jej imieniu, wchodzi kto inny. Zasadniczo jest to syndyk, zarządca sądowy lub nadzorca sądowy. Ich sytuację prawną reguluje prawo upadłościowe i naprawcze ( DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535 ze zm.).

Kiedy syndyk...

Syndyka sąd powołuje, ogłaszając upadłość likwidacyjną, czyli taką, której celem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4030

Spis treści
Zamów abonament