Urzędnicy muszą analizować, czy partnerstwo się opłaca
Tam, gdzie nie wystarcza publicznych pieniędzy na inwestycje, urzędnicy mogą skorzystać z partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), które pozwala na realizację projektów z pełnym bądź częściowym finansowaniem ich przez firmy. Przykładowo: gmina nie ma środków na budowę basenu, choć jest on potrzebny mieszkańcom. Może więc wejść w kooperację z przedsiębiorcą, który wybuduje ten obiekt i zajmie się jego zarządzaniem. W zamian np. przez 20 lat będzie mógł czerpać zysk z biletów wstępu. Po określonym w umowie okresie basen przejdzie na własność gminy.
Wyniki nie muszą być ostateczneUstawa o PPP obowiązuje już od ponad roku, ale dopiero teraz administracja zaczyna się zastanawiać nad jej wykorzystaniem. Od lipca 2006 r., kiedy to weszły w życie niezbędne rozporządzenia wykonawcze, wiadomo, jakie analizy muszą poprzedzić PPP. Są to analizy: ekonomiczno-finansowa, prawna oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta