Firmy w kilku państwach i zyski z dywidend
Jako dyrektor generalny spółki z o.o. ze 100-proc . kapitałem brytyjskim zamieniłem tzw. opcje (część wynagrodzenia) na akcje swojej grupy kapitałowej, notowanej na giełdzie brytyjskiej. Dwa razy w roku dostaję przekaz na kwotę dywidendy. Pierwszy za pierwsze półrocze i drugi za drugie, zmniejszony o 15 proc. podatku, który jest mi potrącany w Wielkiej Brytanii. Czy jeszcze coś muszę dopłacać w Polsce?
Z pytania wynika, że czytelnik jest polskim rezydentem podatkowym, co oznacza, że dochody z dywidend uzyskanych w Wielkiej Brytanii musi deklarować dla celów PIT w Polsce. Na Wyspach stawka podatku wnosi w takim wypadku 15 proc., natomiast w Polsce dywidendy obciążone są stawką 19 proc. Oznacza to, że czytelnik musi w rozliczeniu rocznym obliczyć podatek według polskiej stawki 19 proc., a następnie potrącić owe 15 proc. zapłacone w Wielkiej Brytanii. W praktyce będzie zatem zobowiązany dopłacić 4 proc. podatku w Polsce.
SPÓŁKA W POLSCE, PRACA W NORWEGIIMieszkam i pracuję w Norwegii, gdzie wyjechałem razem z żoną i dziećmi. Jednak w Polsce jestem wspólnikiem spółki cywilnej, z której też uzyskuję dochody. Czy powinienem płacić podatek od wszystkich swoich dochodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta