Poznaj zasady kontroli podatkowej
Cel wizyty urzędników jest oczywisty - sprawdzenie, czy wywiązujemy się ze swoich podatkowych obowiązków. A przepisy są zawiłe i często niezrozumiałe, o błąd więc nietrudno.
Zaczynamy od upoważnieniaKontrola rozpoczyna się w momencie doręczenia upoważnienia do jej przeprowadzenia (oczywiście od tej zasady są wyjątki, o których dalej). Pracownik urzędu musi też okazać legitymację służbową. Formalności te załatwia z kontrolowanym albo z reprezentującą go osobą. Przedstawicieli fiskusa nie musimy bowiem podejmować osobiście. Naszego reprezentanta trzeba zgłosić pisemnie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym. Jeżeli tego nie zrobimy, po wszczęciu kontroli musimy wskazać przedstawiciela na czas naszej ewentualnej nieobecności.
Jeżeli kontrolowana jest osoba prawna (np. spółka z o.o.) lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie), upoważnienie wręcza się członkowi zarządu, wspólnikowi lub innej upoważnionej osobie.
Upoważnienie określa zakres kontroli. Jeżeli więc mówi o sprawdzaniu VAT, to nie można przy okazji weryfikować podatku dochodowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta