Urzędnicy nie będą już oceniać, czy partnerstwo się opłaca
To najnowszy pomysł Ministerstwa Gospodarki. Chodzi o uproszczenie procedur dotyczących inwestycji, które miałyby być realizowane na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Obecne przepisy się nie sprawdziły, bo - jak przyznaje ministerstwo w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, do którego dotarła "Rz" - rok obowiązywania ustawy nie przyniósł efektów. Nie podpisano żadnej umowy na realizację przedsięwzięcia na zasadach PPP.
Wariant, czyli porównanie korzyściZgodnie z ministerialną propozycją analizę projektowanego przedsięwzięcia -kosztowną i skomplikowaną -ma zastąpić tzw. wariant publiczny. Organy administracji rządowej, gminy czy państwowe szkoły wyższe określą w nim m.in. koszty przedsięwzięcia i czas jego realizacji. Wariant publiczny będzie swego rodzaju oceną możliwości sfinansowania danej inwestycji (np. budowy drogi) za własne pieniądze.
Jeżeli okaże się to możliwe (i tak będzie wynikało z oceny), taka gmina będzie mogła poinformować o planowanym przedsięwzięciu PPP w Biuletynie Zamówień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta