Bankructwo na twój wniosek
Polskie prawo nie posługuje się terminem bankrut. Zamiast niego mowa jest o upadłym. W języku prawnym znaczenie tego słowa odbiega jednak od jego potocznego rozumienia.
Na co dzień, mówiąc o bankrucie, mamy na myśli kogoś, kto narobił długów, a nie ma pieniędzy, żeby je spłacić.
Znaczenie prawne - podobne, ale nie jest tożsame. Po pierwsze, żeby uznać przedsiębiorcę za upadłego, potrzebne jest postanowienie sądu w tej sprawie. Po drugie, nie każdy, kto narobił długów, a nie ma pieniędzy na ich spłatę, może liczyć na wydanie takiego postanowienia.
Najpierw wniosekŻeby w ogóle doszło do ogłoszenia upadłości, do sądu musi trafić wniosek w tej sprawie. Z reguły będzie go składał sam dłużnik albo któryś z jego wierzycieli. Zależnie od tego, od kogo pochodzi wniosek, inne będą jego elementy. Przykłady prostych wniosków prezentujemy dalej.
Kiedy składać wniosekSam wniosek jednak nie wystarczy. Sąd ogłosi upadłość dopiero wówczas, gdy stwierdzi niewypłacalność dłużnika. Co to znaczy? Obecnie istnieją dwie przyczyny ogłoszenia upadłości:
¦ niewypłacalny jest dłużnik, który nie reguluje w terminie swych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta