Konflikt interesów stron umowy
Leasing operacyjny czy finansowy
Konflikt interesów stron umowy
Dla firm nie dysponujących dostatecznymi zasobami kapitałowymi, czyli przede wszystkim dla firm rozpoczynających działalność gospodarczą, leasing jest niewątpliwie korzystną formą kredytowania inwestycji, ułatwiającą i przyśpieszającą dostęp do nowoczesnej technologii. Rozwój tej formy inwestowania zależy oczywiście od stopnia jej opłacalności dla obydwu stron umowy leasingowej, aotym z kolei -- zwłaszcza, gdy wartość przedmiotu leasingu jest wysoka -- decydują niejednokrotnie aspekty podatkowe. Leasing, jako jeden z istotnych instrumentów pobudzających wzrost gospodarczy, powinien zatem korzystać z większych niż obecnie zachęt podatkowych, zapewniających proporcjonalne korzyści finansowe obydwu stronom umów leasingowych.
Przyczyną, z powodu której leasing nie stał się dotychczas dominującą formą kredytowania inwestycyjnego, jest między innymi sprzeczność interesów leasingodawcy i leasingobiorcy, mających z punktu widzenia oczekiwanych korzyści podatkowych odmienne preferencje co do rodzaju leasingu. O rozmiarach tych korzyści decydują obecnie w pierwszym rzędzie podatkowe ulgi inwestycyjne przysługujące bądź leasingodawcy, bądź leasingobiorcy w zależności od rodzaju umowy leasingowej. Dla leasingodawcy, z podatkowego punktu widzenia, korzystniejszy jest tak zwany leasing...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta