Pod znakiem pieniędzy
Syria
Pod znakiem pieniędzy
(R) Zgrabna dziewczyna na leżaku. Na końcu molo dwóch małych chłopców łowi ryby. Kobiety rozpryskują fontanny wody: większość z nich ma na sobie kostiumy bikini, niektóre są w koszulach albo wierzchnich ubraniach. Plaża w Lattaki ożywia się.
W Damaszku otwiera się butiki. Wkrótce pierwsi klienci będą odwiedzać restauracje i bary, ale proponowany tu luksus przekracza możliwości przeciętnego Syryjczyka.
Liczne kafejki, tak chętnie odwiedzane niegdyś przez klasę średnią w Damaszku, zostały zamknięte, ponieważ zaglądało do nich coraz mniej osób. -- Za miesięczną pensję minister może sobie kupić garnitur w sklepie znajdującym się naprzeciwko mojego biura -- mówi przybysz z zagranicy, od pewnego czasu mieszkający w Syrii. Damaszek otrząsnął się z prowincjonalnego marazmu.
Odzyskiwanie wiarygodności
Jeszcze nie zapomniano, że niedawno brakowało wszystkiego: -- W 1987 roku paczka chusteczek higienicznych była wspaniałym prezentem -- mówi pewien biznesmen. Urzędnik, który miał chorych rodziców i bez końca jeździł po pustych aptekach, poszukując leków, oświadcza radośnie: -- Syria tryumfuje. Była silniejsza niż socjalizm i libanizuje się (chodzi o szybki rozwój gospodarczy Libanu po zakończeniu wojny domowej w 1983 roku -- przyp. red. ) w szybkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta