Konwencja o różnorodności biologicznej
Przed ratyfikacją
Konwencja o różnorodności biologicznej
Sejm rozpatrzył podpisaną 5 czerwca 1992 r. w Rio de Janeiro Konwencję o Różnorodności Biologicznej. Akceptacja przez izbę wynikających zniej zobowiązań oznacza upoważnienie dla Prezydenta RP do ratyfikacji.
Prace nad wielostronną umową miedzynarodową, której celem ma być ochrona ziemskich zasobów biologicznych i sprawiedliwy podział związanych z nimi korzyści, rozpoczęto w 1987 r. pod auspicjami Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP) . W czerwcu 1992 r. podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro podpisało ją 167 państw, w tym Polska. Do końca ub. r. dokumenty ratyfikacyjne złożyło 108 państw. W listopadzie br. planowana jest druga już konferencja państw-stron konwencji. Gremium to ma systematycznie oceniać wykonanie postanowień konwencji.
Podstawowa dyrektywa wynikająca z tego aktu sprowadza się do nakazu zachowania wszystkich form życia na ziemi oraz takiego użytkowania zasobów przyrody, które nie zagrozi ich istnieniu. Do rangi prawa międzynarodowego podnosi on określoną w tych przepisach praktykę ochrony przyrody.
Identyfikacja, monitoring, ochrona
Przepisy konwencji obligują państwa do zidentyfikowania wszystkich elementów przyrody, sklasyfikowania tych, które wymagają objęcia ścisłą ochroną, i tych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta