Europejski parasol atomowy
Jakie skutki polityczne dla Unii Europejskiej będą miały francuskie próby jądrowe na południowym Pacyfiku
Europejski parasol atomowy
Przeciwko próbom nuklearnym na atolu Mururoa, zarządzonym przez prezydenta Jacquesa Chiraca, najgłośniej protestuje ludność mieszkająca w pobliżu Francuskiej Polinezji. Ale najpoważniejsze konsekwencje polityczne próby te mają dla Unii Europejskiej.
Decyzja o próbnych eksplozjach podminowała rodzącą się dopiero, i to w wielkich bólach, współpracę państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. Oznajmiając o zamiarze przeprowadzenia serii prób, niezbędnych w odczuciu Francji do jakościowego rozwoju broni nuklearnej, a w gruncie rzeczy dla podkreślenia swej suwerenności, Paryż ugodził Unię Europejską w najczulsze miejsce. Większość z państw "15" chciałaby przecież przekonać cały świat, że prowadzi wspólną politykę i zrasta się w jeden organizm.
Historia lubi się powtarzać
Przystępując do przeprowadzenia prób, Francja kierowała się podobnymi motywami politycznymi jak za czasów legendarnego generała Charlesa de Gaulle'a, a nawet jeszcze jego poprzedników (gdyż początki budowy francuskiego potencjału jądrowego sięgają przełomu lat 40. i 50. ). Czwarta Republika, która -- we własnej percepcji -- przeżyła wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta