Czy prawo dopuszcza bezpośrednią transmisję rozprawy sądowej
Doktryna przyjmuje zgodnie, że prawo nie zezwala na bezpośrednią transmisję z rozprawy głównej, bazując na pewnych argumentach funkcjonalnych, ale przede wszystkim na ujęciu normatywnym art. 357 § 1 kodeksu postępowania karnego (dalsze przepisy dotyczą k. p. k.). Przepis ten stanowi, że sąd może zezwolić przedstawicielom radia, telewizji, filmu i prasy na utrwalanie obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy, gdy uzasadniony interes społeczny za tym przemawia, jeżeli dokonywanie tych czynności nie będzie utrudniać prowadzenia rozprawy, a ważny interes uczestnika postępowania temu się nie sprzeciwia. Przyjrzyjmy się bliżej jego treści.
Dyktafon jest cyfrowym zeszytemWarunki, od których uzależniona jest zgoda sądu, nie budzą wątpliwości z punktu widzenia ich ujęcia czysto technicznego, legislacyjnego. Inna rzecz, że nie wszystkie są zrozumiałe lub dostatecznie racjonalne. Nie wiadomo np. dlaczego sąd, godząc się na utrwalanie rozprawy jawnej (a zatem takiej, która w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta