Wspólny portret elit
Polska, Rosja, Węgry
Wspólny portret elit
Grzegorz Sieczkowski
Chętnie i często mówi się od kilku lat o nowych elitach, a prasa -- często bardzo doraźnie -- próbuje rysować ich portret. Obraz powstaje zwykle z wyrywkowych badań opinii publicznej, przeróżnych ankiet, drobnych wywiadów i dość przypadkowych wypowiedzi. Wszyscy wiedzą, że nowe elity już są, ale tak naprawdę mało kto wie, jaka jest ich rzeczywista kondycja.
-- Co się działo na samym szczycie społecznej hierarchii? Kim byli ludzie, którzy wspięli się na szczyty władzy w epoce komunistycznej? Z kogo składała się komunistyczna elita? Jak na losy tych ludzi wpłynęła postkomunistyczna transformacja? Czy zdołali zachować swoją władzę i przywileje, czy też zostali zastąpieni przez innych, nie należących uprzednio do elity? Jeśli nastąpiła wymiana osób na kluczowych pozycjach, to skąd przyszli członkowie nowych elit? -- oto pytania, które postawił międzynarodowy zespół socjologów (Ivan Szelenyi, Szonja Szelenyi, Eric Hanley, Natasza Jerżowa, Richard Anderson, Jacek Wasilewski, Edmund Wnuk-Lipiński, Imre Kovach, Gil Eyal, József Böröcz, Ákos Róna-Tres, Eva Fodor) . Zespół ten przeprowadził w 1993 roku badania nad formowaniem się nowych elit w trzech krajach postkomunistycznych: w Polsce, Rosji ina...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta