Ucieczka z miejsca wypadku
Nowelizacja kodeksu karnego
Ucieczka z miejsca wypadku
Jednym z trudniejszych, a zarazem bardziej kontrowersyjnych zagadnień w teorii prawa karnego, mającym również ogromne znaczenie praktyczne, jest problem odpowiedzialności sprawcy wypadku komunikacyjnego, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Łączy się to nierozerwalnie z kwestią prawnokarnej oceny nieudzielenia pomocy ofierze wypadku przez sprawcę przestępstwa drogowego. Często zdarza się bowiem, iż sprawca wypadku drogowego uciekając z miejsca zdarzenia, nie udziela pomocy jego ofierze. Tym samym realizuje znamiona przestępstwa określonego w art. 145 § 1 lub 2 k. k. oraz przestępstwa nieudzielenia pomocy określonego w art. 164 § 1 k. k.
Według jednolitego i dominującego przez wiele lat stanowiska Sądu Najwyższego nieudzielenie pomocy ofierze wypadku przez sprawcę tego przestępstwa nie było uznawane za odrębne przestępstwo, stanowiło jedynie okoliczność obciążającą przy wymiarze kary w ramach odpowiedzialności na podstawie art. 145 k. k. Od dawna krytykowali to teoretycy prawa karnego. Niezależnie od kontrowersji wokół zakresu odpowiedzialności sprawcy wypadku nie udzielającego pomocy jego ofierze, zasadniczy problem stanowi także kwestia prawnokarnej oceny ucieczki sprawcy wypadku drogowego z miejsca zdarzenia, która nie jest jednocześnie nieudzieleniem pomocy jego ofierze. Właśnie obie te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta