Jak nie zostać przestępcą podatkowym
Będąc podatnikiem, tylko z powodu zmienności i niejasności przepisów podatkowych możemy złamać prawo wielokrotnie. Jeżeli dodatkowo prowadzimy działalność gospodarczą, liczba możliwych do popełnienia przestępstw i wykroczeń przeciwko fiskusowi wzrasta prawie dwa razy. To, co podatnikom wolno, a czego nie wolno, określają w zasadzie dwie ustawy - kodeks karny skarbowy oraz ordynacja podatkowa. Nie są one łatwą lekturą, zawierają mnóstwo odwołań, odnośników oraz przepisy przejściowe. Niestety, nieznajomość prawa nie zwalnia od jego stosowania, w szczególności w sporach z urzędem skarbowym.
Kiedy, czyli "terminy"Ponieważ podatnik, który nie składa deklaracji lub uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze za wykroczenie skarbowe (art. 57 k.k.s .), warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z różnymi ważnymi datami.
Terminy, takie jak koniec marca czy 30 kwietnia, są większości podatników znane. Podobnie 20 czy 25 każdego miesiąca. Niemniej jeszcze nie każdy wie, jak tych terminów przestrzegać. Trzeba pamiętać, że jeżeli przepisy określają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta