Pracownik powołany do wojska ma specjalne przywileje
Powołanym do wojska przepisy gwarantują, że po zakończeniu służby nie będą w gorszej sytuacji od innych. Ich stosunki pracy nie zostają, co do zasady, zerwane. Ulegają jedynie w tym czasie zawieszeniu wzajemne świadczenia: zatrudniony nie pracuje, a szef nie płaci wynagrodzenia. Przysługuje im wiele innych przywilejów i osłon. I tak odbywający zasadniczą służbę wojskową, w tym w obronie cywilnej, mają dni wolneod pracy, prawo do odprawy pieniężnej, ochrony trwałości zatrudnienia, kontynuacji pracy po powrocie oraz do zaliczania służby do stażu warunkującego nabycie uprawnień pracowniczych. Tak wynika z ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 1992 r. nr 4, poz. 16 ze zm.). Mniej liczne preferencje należą się za to skierowanym do zastępczej służby wojskowej, o czym mówi ustawa z 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej (DzU nr 223, poz. 2217).
Gdy zatrudnionego wzywa armiaJeśli pracownik otrzyma kartę powołania, musisz mu udzieli dni wolnych i wypłacić odprawę. Nie zawsze też możesz z tej okazji go zwolnić.
Liczba dni wolnych, jakie szef daje poborowemu, zależy od rodzaju powołania i wynosi:
- ¦ dwa dni - ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta