Wielkość etatu decyduje o długości wypoczynku
Liczba dni i godzin pracy, w których pracownik korzysta z wypoczynku, zależy bowiem od systemu i rozkładu czasu pracy, jaki go obowiązuje, oraz od tego, czy jest zatrudniony na cały etat, czy na jego część.
- W gastronomii na 3/4 etatu zatrudniam pracownika uprawnionego do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Świadczy on pracę trzy dni w tygodniu po dziesięć godzin, również w soboty i niedziele. Dni pracy są zmienne co dwa tygodnie. Czy pracownikowi przysługuje 20, czy tylko 16 dni urlopu wypoczynkowego? Czy takiego urlopu udziela się po dniu pracy? A jeśli tak, to jak uwzględnia się dni ustawowo wolne (soboty i niedziele)? Czy po pięciu dniach urlopu należy dołożyć pracownikowi dwa dni wolne, co przy 20 dniach daje aż 28 kolejnych dni wypoczynku? Czy po urlopie pracownik powinien stawić się do pracy następnego dnia? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Miejsce świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta