Informacje
Informacje
Międzywojenny wolnomularz polski
Szkic portretu zbiorowego
Ludwik Hass
Książę-namiestnik Józef Zajączek 25 września 1821 r. trzyzdaniowym postanowieniem nakazał placówkom i instancjom wolnomularskim w Królestwie Polskim zakończyć działalność. Analogiczny list z 1/ 13 sierpnia 1822 r. króla polskiego i cesarza rosyjskiego Aleksandra I dotyczył pozostałych terenów jego imperium. Te akty prawne położyły kres polskiej gałęzi "sztuki królewskiej", jak siebie wolnomularstwo niekiedy nazywało. Bowiem w Galicji -- jak w całej monarchii Habsburgów -- już od 1795 r. obowiązywał zakaz zbierania się lóż. Jedynie w zaborze pruskim nadal były czynne, lecz podległe Wielkim Lożom w Berlinie w szybkim tempie zgermanizowały się.
Pierwszy krok ku wznowieniu wolnomularstwa polskiego został zrobiony dopiero 10 czerwca 1910 r. , zatem po upływie dziewięciu dekad od decyzji Zajączka. Tego dnia 7 wybitnych inteligentów-społeczników polskich, m. in. adwokat Stanisław Patek i lekarz Rafał Radziwiłłowicz w głębokiej tajemnicy przed władzami carskimi, spotkało się w W arszawie i powołało do życia lożę "W yzwolenie". Natychmiast zgłosiła ona przystąpienie do W ielkiego W schodu Francji w Paryżu. W jego bowiem placówkach nadsekwańskich ta siódemka założycieli w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta