Bezpieczeństwo gazowe jest kosztowne
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma zaplanowane na najbliższą pięciolatkę dwa duże projekty zagraniczne i przynajmniej trzy krajowe. Każdy wart od kilkuset milionów złotych do kilkuset milionów dolarów. Niemal wszystkie mają jeden cel - poprawę bezpieczeństwa zaopatrzenia kraju w gaz. Rząd zakłada, że za dwa lata projekty będą już na tyle zaawansowane, by - nawet gdy po kolejnych wyborach parlamentarnych zmienią się władze PGNiG - nie można było zaniechać ich dalszej realizacji.
Za granicą - złoża i gazociągW ostatnich dniach przedstawiciele PGNiG negocjowali warunki przystąpienia do konsorcjum Skanled, które przygotowuje projekt gazociągu z Norwegii do Szwecji i Danii. Uczestniczy w nim kilkanaście firm. Gdyby zatem powstało jego przedłużenie z Danii do polskiego wybrzeża, moglibyśmy korzystać z dostaw skandynawskich. PGNiG na początku maja porozumiało się w tej sprawie z Energinet.dk. Chodzi o projekt rurociągu duńsko-polskiego Baltic Pipe. Teraz uzgadnia szczegóły z duńską firmą i z konsorcjum Skanled. Zdaniem rzecznika PGNiG Tomasza Filla jeszcze w czerwcu polska firma może przystąpić oficjalnie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta