Rozliczamy zakup samochodu za granicą
- Prowadzę jednoosobową firmę, zajmuję się autohandlem . Jestem VAT-owcem , prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Jak powinienem ująć w tej księdze koszty (w jakiej kolumnie i na podstawie jakich dowodów) związane ze sprowadzeniem auta z zagranicy na sprzedaż? Po auto np. do Niemiec wyjeżdżam autobusem, również na terenie Niemiec jeżdżę środkami komunikacji publicznej, ponoszę koszty wyżywienia, noclegu, a do Polski wracam już zakupionym samochodem osobowym, do którego tankuję paliwo. Czy odliczę koszty diety? W jakich kolumnach księgi powinienem ująć takie koszty, jak: zapłacona akcyza z tytułu zakupu pojazdu, przegląd techniczny, tłumaczenie dokumentów, naprawa auta, czyszczenie tapicerki, akcyza zapłacona w związku ze sprzedażą auta (samochód sprzedaję niezarejestrowany ), opłaty skarbowe? - pyta czytelnik DF .
Koszty zakupu towaruSprowadzony z zagranicy samochód będzie dla czytelnika towarem handlowym. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakupione towary ujmuje się w kol. 10 księgi w cenach zakupu. Natomiast koszty uboczne związane z ich zakupem (np. koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze) wpisuje się w kol. 11....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta