Rozszerzenie NATO -- konieczne i możliwe
Rozszerzenie NATO -- konieczne i możliwe
Rozmowa z ministrem obrony narodowej Rumunii, Gheorghem Tincą
Jaki może być rozwój sytuacji w byłej Jugosławii w najbliższym czasie?
Inicjatywa pokojowa USA rozwiązania kryzysu bośniackiego stworzyła przesłanki zakończenia wojny drogą negocjacji. Znaczenie tej inicjatywy polega głównie na tym, że USA dają wyraźny dowód swego zdecydowania i działania, by konflikt został wreszcie rozstrzygnięty. Proces pokojowy będzie z pewnością trudny, uzależniony od dobrej woli i zrozumienia stron uwikłanych w konflikt. Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze wiele problemów, by móc przekonać się, że proces ten pójdzie w pożądanym kierunku. Wymieniłbym tu kwestię wschodniej Slawonii, regionu Banja Luki, obawy Muzułmanów, że zaproponowany terytorialny podział jest dla nich niekorzystny, sytuację uchodźców, czy też to, w jakim zakresie i kiedy embargo nałożone na Serbię zostanie złagodzone.
Jednak chyba nigdy wcześniej nie było większych szans osiągnięcia pokoju. Wspólnota międzynarodowa wydaje się zdeterminowana, by położyć kres wojnie w Bośni, a wielkie mocarstwa (USA, Rosja i inne) są nawet zainteresowane osiągnięciem dyplomatycznych zwycięstw. Belgrad daje dowody elastyczności i poszukuje sposobów zakończenia konfliktu. Ale trzeba tak wykorzystać obecny czas, by nie pozwolić Serbom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta