Zysk bilansowy a dochód podatkowy
Prowadzący księgi rachunkowe
Zysk bilansowy a dochód podatkowy
Hanna Litwińczuk
Teoretycznie możliwe są trzy metody ustalania dochodu podatkowego prowadzących księgi rachunkowe. Pierwsza: zasady ustalania zysku w prawie bilansowym są w pełni honorowane przez prawo podatkowe; zysk bilansowy jest tożsamy z dochodem podatkowym. Druga: zasady ustalania zysku w prawie bilansowym są honorowane przez prawo podatkowe, jeśli jego przepisy nie wprowadzają własnych uregulowań, które określone kwestie normują odmiennie; zysk bilansowy nie jest identyczny z dochodem podatkowym, ale jest podstawą jego ustalenia. Trzecia: zasady ustalania zysku wprawie bilansowym nie są honorowane przez prawo podatkowe, samodzielnie określające zasady ustalania dochodu podatkowego.
W różnych państwach stosowane są druga i trzecia z ww. metod ione zostaną bliżej scharakteryzowane.
Odpowiednie korygowanie
W związku z drugą metodą można postawić pytanie: dlaczego ustawodawca podatkowy koryguje dla celów opodatkowania zysk bilansowy? Odpowiedź na nie wiąże się z faktem, że zysk bilansowy jest ustalany zgodnie z zasadami rachunkowości, a wpływ na jego wysokość może także mieć polityka bilansowa podmiotu gospodarczego, dochód podatkowy natomiast jest ustalany zgodnie z zasadami podatkowymi i założeniami polityki podatkowej państwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta