Zamalować choroby
Zamalować choroby
Historia pozostawiła nam wiele informacji o niezwykłej sile leczniczej barw od czasów legendarnej Atlantydy po doświadczenia ze "szkiełkiem i okiem" we współczesnych już laboratoriach. Kolorową metodę znano i stosowano niemalże we wszystkich zakątkach naszego globu. Zajmował się nią Hipokrates i Paracelsus. Od piramid w Gizie prowadziła święta ścieżka wiodąca do świątyni, w której leczono światłem. W starożytnych Chinach chorych na jelita i żołądek naświetlano kolorem żółtym, epileptyków fioletowym, a chorych na szkarlatynę czerwonym.
W 1878 r. amerykański lekarz dr Edwin Babbitt opublikował dzieło "The Principle of Light and Color", w którym po raz pierwszy użył słowa chromoterapia. Kolejny pionier w dziedzinie badania światła i barw -- Duńczyk Niels R. Finsen, założył 20 lat później Instytut Światła, gdzie leczył chorych na gruźlicę. Zbadał wpływ kolorowego światła na bliznowacenie skóry. Naświetlał on blizny chorych na ospę, które po terapii znikały bez śladu. W 1903 r. za swoje osiągnięcia otrzymał Nagrodę Nobla.
Na początku naszego wieku dr Georg von Langsdorff opublikował swój "Traktat o świetle, barwach i ich terapeutycznym stosowaniu". Obecnie w Europie Zachodniej wiele gabinetów lekarskich leczy pacjentów stosując chromoterapię.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta